Solárne systémy

Solárne systémy – aké poznáme a na čo slúžia?

Z hľadiska využitia rozlišujeme rôzne solárne systémy. Poznáte jednotlivé druhy? Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale napríklad také solárne systémy na ohrev vody sa odlišujú od solárnych systémov na výrobu elektriny. Vo funkčnom princípe využívania slnečnej energie síce rozdiel nie je, ale v praktickosti rozhodne áno. Poďme si o solárnych systémoch, ktoré môžete využívať vo svojej domácnosti, povedať niečo viac.

 

Čo je to solárny systém?

 

Spojením solárny systém označujeme takú energetickú sústavu, ktorá je založená na premene slnečnej energie. Prijíma ju zo slnečných lúčov a využíva na ďalší účel. Ním je zvyčajne produkcia elektriny, alebo kúrenie, či ohrev teplej úžitkovej vody.

 

V drvivej väčšine prípadov fungujú solárne systémy na báze takzvaných fotovoltaických či fototermických kolektorov. Ide o zariadenia, ktoré prijímajú energiu zo slnečných lúčov, pomocou regulátora ju presúvajú do akumulátora a ďalej využívajú na vopred daný účel.

 

Oproti fosílnym palivám, napríklad zemnému plynu, drevu, uhliu a podobne, má slnečná energia výhodu vo svojej praktickej nevyčerpateľnosti. Ide o obnoviteľný zdroj energie, ktorý je navyše ekologický a takmer 100% bezemisný.

 

Investícia do solárneho systému na vykurovanie, výrobu elektriny či ohrev vody, sa teda časom vždy vráti, nakoľko využíva bezplatný zdroj energie.

 

Aké solárne systémy a zariadenia poznáme?

 

Rozlišujeme v podstate dva hlavné druhy solárnych systémov, aj keď ich ľudia často používajú zameniteľne, čo nie je správne. Sú to:

 

  • fotovoltaické systémy – ide zvyčajne o solárne kolektory, ktoré prijímajú slnečnú energiu a premieňajú ju na elektrinu. Keď človek povie solárne panely, zvyčajne má na mysli tieto zariadenia. Toto je v podstate priamočiary solárny systém na výrobu elektriny.
  • fototermické systémy – rovnako ide o zariadenie, ktoré prijíma slnečnú energiu, avšak následne ju mení na teplo. To je možné využiť na ohrev vody, alebo na vykurovanie domácností.

 

Existujú ešte aj rôzne kombinované systémy, ktoré v sebe spájajú fototermické a fotovoltaické kolektory. Stále však ide o pomerne inovatívne technológie, ktoré sú, okrem iného, aj mimoriadne nákladné.

 

Pre oba uvedené systémy platí, že ku svojmu fungovaniu potrebujú dostatok slnečnej energie. Tomu by malo zodpovedať aj ich umiestnenie na rodinnom dome.

 

Ako možno solárne systémy využiť?

 

Niečo sme naznačili už v predošlých odsekoch. Energiu zo solárnych systémov možno využiť na rôzne účely.

 

V prípade jej získavania z fototermických kolektorov je možné využiť takto nahromadené teplo jednak na ohrev úžitkovej vody, ale aj na vykurovanie. Dôležitým v tomto systéme je predovšetkým akumulátor, ktorý hromadí získanú tepelnú energiu na jej neskoršie použitie.

 

Druhou prioritnou skupinou sú solárne systémy na tvorbu elektriny. Využívajú pritom fotovoltaické panely, ktoré následne premieňajú energiu zo slnečných lúčov. Takto vyrobená elektrina putuje do siete a môže byť využitá na ľubovoľný účel – osvetlenie, fungovanie spotrebičov a podobne.

 

Jedným z najekologickejších a najefektívnejších spôsobov využitia je napojenie solárneho systému na tepelné čerpadlo. Tie majú v sebe zabudované rekuperáciu, ktora využíva exteriérový vzduch na ohrev toho interiérového, čo je už samo o sebe v súlade so zelenými princípmi obnoviteľnej energie. 

 

Na svoj chod však potrebujú elektrinu. Ak im ju teda dáte prostredníctvom fotovoltaických panelov zo slnka, máte vytvorený dokonalý ekologický energetický systém. Nielenže tak zanechávate menšiu stopu na životnom prostredí, ale ušetríte aj na prevádzkových nákladoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.