Solárne systémy

Solárne a fotovoltické systémy: Kedy sú výhodnou investíciou?

Nielen pre rodinné domy

Intenzita slnečného žiarenia, ktoré zachytávajú solárne kolektory dosahuje hodnoty postačujúce pre chod domácností v bungalovoch, dvojpodlažných domoch, rekreačných chatách i vo viac generačných rodinných domoch. Všestrannosť použitia slnečnej energie sa tak rozšírila popri rodinných domoch aj o chaty, karavany a taktiež si stále väčšiu popularitu získavajú čiastkové solárne riešenia. Pred zavedením fotovoltického systému pre väčšinové zastrešenie energetických požiadaviek je častou voľbou domácností postupné spoznávanie mechanizmu získavania solárnej energie a jej následnej premeny formou využitia solárneho ohrevu vody. Solárny ohrev vody predstavuje jedno z najčastejších riešení, ako využiť slnečnú energiu nielen kvôli ekologickému prívlastku, ale aj vďaka tomu, že solárny ohrev poskytuje zvýšený komfort pre celú rodinu. Solárne systémy určené na ohrev vody v bazénoch totiž zabezpečia príjemné teploty pre vášnivých plavcov i pre detských milovníkov vody bez ohľadu na aktuálne letné počasie. Okrem toho solárne systémy účinne predĺžia kúpaciu sezónu až o dva mesiace, čím umožnia plnohodnotné využitie exteriérového bazéna aj v mimo sezónnom období.  V prípade interiérového krytého bazénu rovnako existuje možnosť inštalácie solárnych panelov pre ohrev vody s rozdielom celkovej účinnosti. Zatiaľ, čo voda vo vonkajšom bazéne sa činnosťou solárneho systému ohrieva iba v určitej časti roka, pri krytom bazéne ide o celoročnú prevádzku, preto je výsledná úspora o 50% nižšia. Solárny ohrev vody nie je obmedzený na veľkosť či typ bazéna, takže inštalovateľný je aj na vírivý bazén. Pri širšom využití solárnej energie sú k dispozícii aj solárne svietidlá či vonkajšie rolety na solárny pohon.

Elektrická energia, teda nemusí byť jediným výsledkom činnosti systémov fungujúcich na princípe premeny slnečnej energie. Ohrev vody v domácnostiach často závisí od prívodu elektrickej energie, v čom spočíva nevýhoda obmedzeného režimu v prípade výpadku elektrického prúdu. Okrem svietidiel a elektrospotrebičov, tak domácnosť navyše stratí aj prístup k teplej vode. Fotovoltické panely pracujú bez nutnosti pripojenia k elektrickému zdroju, takže ich činnosť ostáva počas výpadku prúdu nemenná. Inštaláciou kompletnej fotovoltickej elektrárne a solárnych kolektorov pre výrobu elektrickej energie a aj pre ohrev vody sa rodinný dom stáva menej energeticky závislým a rovnako tak klesá intenzita dopadu zvyšovania cien elektriny na chod domácnosti. Rekreačné nehnuteľnosti, ktorých využitie je obmedzené iba na určité časti roka znížia svoj vplyv na výšku mesačných účtov vďaka solárnym kolektorov a fotovoltickým panelom, ktorých prevádzka je zadarmo.

Umiestnenie a údržba

Fotovoltické a solárne systémy ponúkajú pomerne krátku dobu návratnosti v závislosti od rozlohy inštalovaných panelov. Výhodným umiestneným sú šikmé strechy rodinných domov či chát, ktoré poskytujú dostatočný sklon aj na samotnú údržbu. Okrem vertikálnych solárnych kolektorov sú bežne dostupné aj horizontálne kolektory pre rovné strechy a kolektory s možnosťou zmeny nastavenia uhla. Nečistoty dokážu narušiť činnosť panelov a čistenie má tak vplyv na ich výkon. Šikmé strechy majú vhodnú pozíciu aj sklon pre pohodlné čistenie dažďovou vodou. Pri umiestnení je potrebné zamerať sa na to, aby sa v ich blízkosti nenachádzali tieniace kríky, stromy či budovy. Najmä pri rozmernejších drevinách je nutné buď ich úplne spílenie alebo pravidelná kontrola stavu konárov, ktoré by v nepriaznivom počasí mohli poškriabať a trvalo poškodiť panely umiestnené na streche. V rámci údržby nie je potrebné vykonávať žiadne finančne nákladné revízie či výmeny komponentov. Odporúčaná je však výmena teplonosnej kvapaliny raz za desať rokov, pričom životnosť solárnych panelov dosahuje za bežných podmienok minimálne 30 rokov.

Pre dobrodruhov

Či už obytný karavan nachádza trvalé alebo len rekreačné využitie, pripojenie k elektrickému zdroju je obmedzené výlučne na kempingové plochy. Väčšiu slobodu pri výbere miesta ponúkajú fotovoltické systémy na karavany. Bez nutnosti vyhľadávania najbližšieho kempu získa karavan prístup k elektrickej energii jednoducho a bezplatne. Vzhľadom na ich nižšiu obstarávaciu cenu je návratnosť oveľa rýchlejšia, ako pri rodinných domoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.