Rekuperácie

Čo je to rekuperácia a aké má výhody používania?

Rekuperácia patrí medzi v súčasnosti najpopulárnejšie energetické systémy do domácnosti. Spätný ohrev odchádzajúceho vzduchu je úsporný, ekologický a efektívny. Čo viac si priať? Aj napriek jej rastúcej popularite je ešte stále pomerne veľa ľudí, ktorí nevedia, ako rekuperácia funguje. Prípadne netušia, aké všetky výhody z jej používania plynú.

 

Na tieto dve otázky sme sa vám rozhodli odpovedať v tomto texte. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo je to rekuperácia je a aké benefity prináša.

 

Ako rekuperácia funguje?

 

Použili sme spojenie spätný ohrev vzduchu a to dokonale vystihuje funkčný princíp rekuperácie. Najlepšie je to však vysvetliť na konkrétnom príklade.

 

Predstavte si miestnosť, v ktorej je teplota vzduchu 25°C. Rozhodnete sa ju vyvetrať a teda otvoríte okno. V exteriéri je však chladno, iba 10°C. Teplota v miestnosti sa čoskoro zníži na rovnakú, aká je vonku. Vy síce vyvetráte, ale na opätovný ohrev miestnosti spotrebujete nemalé množstvo energie.

 

To však neplatí, ak používate rekuperáciu v dome, alebo hoci aj byte. Pri nej sa totiž odchádzajúci interiérový vzduch využíva na ohrev prichádzajúceho exteriérového. Najmodernejšie rekuperačné jednotky to dokážu až s 90% efektivitou. Celá táto výmena energie sa deje v takzvanom výmenníku, ktorý je súčasťou každého zariadenia.

 

V našom modelovom príklade by teda prichádzajúci čerstvý exteriérový vzduch mal teplotu zhruba 23°C. Teda takmer toľko, ako mal pôvodne interiérový. 

 

Vy tak do miestnosti dostanete čerstvý vzduch, avšak nemusíte ho dodatočne ohrievať a míňať na to energiu a peniaze. To je v kocke zhrnutý funkčný princíp rekuperácie v dome či byte a naznačená jej najväčšia výhoda. Poďme si však o benefitoch jej používania povedať viac.

 

Aké má rekuperácia výhody?

Najjednoduchšie ich vysvetlíme v štrukturovanom zozname nižšie:

 

  1. Energetická úspora – pri využívaní rekuperácie na vetranie miestnosti dochádza k výmene tepla medzi odchádzajúcim a prichádzajúcim vzduchom. Nie je tak potrebný žiaden dodatočný ohrev. Tým pádom dochádza k úspore – klesá spotreba elektrickej energie a znižujú sa náklady na kúrenie. 
  2. Automatizácia vetrania – moderné rekuperačné jednotky v sebe mávajú zabudovanú funkciu plánovaného využívania. V praxi to znamená, že si jednoducho nastavíte čas, kedy chcete, aby sa miestnosť vyvetrala. Vôbec pritom nemusíte byť prítomní, môžete si odbehnúť na nákup, či byť v práci.
  3. Filtrácia (mikro)organizmov a častíc – s príchodom exteriérového vzduchu sa do interiéru často dostanú aj nezvaní hostia. Máme namysli rôzne mikroorganizmy, alebo hmyz, prípadne prach, piesok, či častice peľu. Moderné rekuperačné jednotky v sebe však majú zabudované efektívne filtre, cez ktoré žiaden nežiadúci hosť neprejde.
  4. Regulácia vlhkosti a oxidu uhličitého – technicky vyspelé rekuperácie majú v sebe zabudované snímače, ktoré detekujú vysoké hodnoty CO2 či vlhkosti v miestnosti. Pomocou automaticky aktivovaného vetrania ich dokážu efektívne regulovať a robiť interiér obývateľnejším.

 

Rekuperácia je súčasťou modernej domácnosti 21. storočia. Ak vám záleží na tom, aby ste uľavili svoje peňaženke, pľúcam a zlepšili svoj celkový komfort, viete, kadiaľ vedie cesta. Rekuperácia v dome či byte je zeleným, ekonomickým a ekologickým riešením aj pre vás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.