Tepelné čerpadlá

Ako funguje tepelné čerpadlo – výhody a nevýhody

pracovna v dome s tepelnym cerpadlom

Vedeli ste, že tepelné čerpadlo je oproti iným metódam vykurovania až o 80% efektívnejšie? Znamená to, že lepšie využíva prijatú energiu, čo sa odrazí aj na nižších účtoch. Viete však, ako funguje tepelné čerpadlo v praxi? Dnes si na túto tému povieme viac.

 

Ako funguje tepelné čerpadlo?

 

Veľmi zjednodušene by sa dal funkčný princíp tepelného čerpadlo opísať tak, že extrahuje teplo z prostredia (zeme, vzduchu, vody) a využíva ho buď na ohrev úžitkovej vody, alebo na vykurovanie, alebo na oboje.

 

To sa deje v uzatvorenom energetickom okruhu samotného zariadenia. Mimoriadne dôležitú úlohu tu zohráva takzvané médium, ktoré prijíma teplo z prostredia a odovzdáva ho na využitie ďalej. Týmto médiom je najčastejšie plyn, respektíve skvapalnený plyn.

 

Ten sa na začiatku ohreje na teplotu zdroja, teda zeme, vzduchu či vody, a následne sa kompresorom stlačí, čím jeho teplota ešte viac stúpne. Po stlačení a ohriatí prejde na druhú stranu energetického okruhu, kde vo výmenníku odovzdáva teplo na vykurovanie či ohrev vody. Po tom, čo splní svoju úlohu, putuje naspäť na začiatok okruhu, kde opäť načerpá teplo z prostredia, prejde kompresiou a tak ďalej – cyklus sa zopakuje.

 

Podľa zdroja tepla z prostredia rozlišujeme tieto hlavné druhy tepelných čerpadiel:  

 

  • tepelné čerpadlo vzduch-voda – tento systém najčastejšie funguje na takzvanej splitovej technológii vonkajšej a vnútornej jednotky, ktoré si prostredníctvom výmenníka odovzdávajú teplo.
  • tepelné čerpadlo zem-voda – ktoré funguje na báze získavania tepla zo zeme prostredníctvom geovrtu či kolektoru.
  • tepelné čerpadlo voda-voda – na Slovensku ide o mimoriadne zriedkavý systém, ktorý funguje na princípe získavania tepla z povrchovej či studničnej vody.

 

Tepelné čerpadlo – výhody a nevýhody používania

 

Jedinou väčšou nevýhodou tepelného čerpadla jeho vyššia obstarávacia cena. Tá sa spolu aj s potrebnými stavebnými úpravami vie vyšplhať na tisíce eur. Vzhľadom na svoju mimoriadnu efektivitu sa však začne pomerne rýchlo vracať, najmä ak je využívaná v synergii s inými technológiami, napríklad s fotovoltaickými kolektormi.

 

Výhod má tepelné čerpadlo o poznanie viac. Vymenujme si ich v štruktúrovanom zozname:

 

  • je o 80% efektívnejšie, ako ostatné vykurovacie metódy,
  • zdroje tepla, predovšetkým vzduch a zem, sú prakticky nevyčerpateľné,
  • ide o mimoriadne ekologický spôsob vykurovania a ohrevu vody, pri ktorom vzniká absolútne minimum splodín,
  • je jednoduché a intuitívne na používanie,
  • prevádzkové náklady ma o poznanie nižšie, ako ostatné spôsoby vykurovania a ohrevu vody.

 

Ak rozmýšľate nad tým, že si zaobstaráte tepelné čerpadlo do vlastnej domácnosti, no ešte stále máte nejaké nejasnosti, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám odpovieme na všetky otázky, ktoré k jeho prevádzke, nákladnosti či fungovaniu môžete mať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.