Klimatizácie

3 otázky, ktoré si položiť pred kúpou klimatizácie

Pri súčasnej ponuke klimatizácií nie je výber práve jednoduchý. Voľbu zariadenia by ste mali v čo najväčšej miere prispôsobiť svojim vlastným požiadavkám. To sa dá pomerne jednoducho, ak viete, čo od danej klimatizácie očakávať – napríklad si zodpoviete niekoľko základných otázok o jej využívaní. My sme ich pre vás spísali.

 

Koľko miestností chcem ochladzovať?

 

Ak potrebujete ochladiť iba jednu miestnosť, máte k dispozícii viacero praktických riešení. Môžete si vybrať mobilnú klimatizáciu, alebo klasické single-split riešenia s jednou vonkajšou a jednou vnútornou jednotkou, teda štandardnú nástennú klimatizáciu či stropnú klimatizáciu.

 

Iné to však je, ak chcete servisovať viacero miestností. Vtedy je najideálnejšou voľbou siahnuť po takzvanej multisplit klimatizácii, ktorá má iba jednu vonkajšiu jednotku, ale viacero vnútorných. Nemusíte teda pre každú miestnosť zaobstarávať zvlášť zariadenie so separátnym vývodom vzduchu.

 

V závislosti od zvoleného typu sa líši aj cena klimatizácie. Pri mobilných zariadeniach býva spravidla nižšia. Multisplit klimatizácie sú zase najdrahšie, ale v horizonte dlhodobého používania aj najefektívnejšie.

 

Aká veľká je miestnosť, ktorú chcem ochladzovať?

 

Nielen počet, ale aj veľkosť miestností, ktoré majú byť servisované klimatizáciou, ovplyvňuje jej výber. Účinnosť väčšiny zariadení sa stráca pri plochách väčších ako 35 až 40 metrov štvorcových

 

Ak potrebujete ochladiť malú miestnosť do 15 – 20 metrov štvorcových, vhodnou voľbou môže byť aj mobilná klimatizácia. Tie však bývajú hlučnejšie a je potrebné myslieť na to, že interiér nevedia vyhriať. Súčasťou mobilnej klimatizácie je tiež hadica, ktorú je potrebné vyviesť von do exteriéru. To sa zvyčajne robí kruhovým výrezom do skla alebo do steny.

 

Pri plochách nad 20 metrov štvorcových sa vám oplatí siahnuť už po splitovej nástennej  či stropnej klimatizácií. Tá ku svojej prevádzke potrebuje okrem vnútornej aj vonkajšiu jednotku, na čo musíte myslieť už pri kúpe. Váš priestor na to totiž musí byť dispozične vhodný a mali by ste sa pripraviť na stavebné zásahy doň.

 

Do ktorých konkrétnych miestností umiestňujem klimatizáciu?

 

Iné požiadavky na hlučnosť klimatizácie má spálňa a iné obývačka. Podľa toho sa líši aj vhodný typ zariadenia, ktorý by ste mali používať.

 

Mobilné klimatizácie síce dokážu vychladiť aj menší priestor, sú však hlučnejšie. Z tohto dôvodu sa teda nehodia do spálne. Miestnosť vám tiež nevykúria, čo môže byť nevýhodou najmä v chladnejších mesiacoch.

 

Na druhej strane splitové klimatizácie si síce vyžadujú väčší stavebný zásah, ale s tým ide ruka v ruke aj zvýšená efektivita ochladzovania či vykurovania. Nástenné klimatizácie či stropné majú tiež tichšiu prevádzku. Ideálnym pre takéto riešenie je byt s balkónom, na ktorý sa dá umiestniť vonkajšia jednotka.

 

Ak si nie ste istí, ktorý typ klimatizácie je vhodný do vášho interiéru, neváhajte sa na nás obrátiť. Po zvážení všetkých možností a dispozícií vašej domácnosti vám odporučíme také zariadenie, ktoré bude spĺňať všetky vaše funkčné a prevádzkové požiadavky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.